Long-term review. Çocuk

Merhaba arkadaşlar, ara ara aytimenicir.com’da yaptığım ürün incelemelerinden bir tanesiyle karşınızdayım. Bu sefer ürün kişisel bir üretim olduğundan dolayı ayti portali yerine kişisel bloga yazıyorum. Ürünümüz çocuk. Cinsi erkek. Dün kendisiyle ilk senemizin seneyi devriyesini yaşadık. Aslında incelemeyi ürün elimize ulaşır ulaşmaz yapacaktım lakin kısa dönem gözlemin ürün hakkında yeteri kadar bilgi vermemesinden dolayı uzun süreli kullanımdan sonra yazmanın daha uygun olacağını düşündüm ve ilk senenin dolması bekledim. Haydi o zaman lafı daha fazla uzatmadan ilk önce artıları ve eksileriyle başlayalım ve hızlıca ürünün özelliklerine dalalım.
Eksileri
– uyku modülü henüz gelişmemiş. gereksiz saatlerde uyuyup uyanıyor
– sıçıyor. hemde fena sıçıyor. engel olamıyoruz
– çeşitli yazarlar tarafından yazılmış inceleme ve kullanım kılavuzlarıyla alakası yok. kullanıcı dostu bir arayüze sahip değil. herşeyi kendin deneyerek öğreniyorsun
– ürünün bize tam teslim edileceği söylenmesine rağmen dişler mevcut değildi ve şu ana kadar yalnız 8 tanesine ulaşabildik. bu bir firma hatası mı yoksa nakliye sürecinde oluşan bir sorun mu bilmiyorum. fakat açıkcası 32’sinin birden hazır olmasını beklerdim. biraz hayal kırıklığına uğradım.
– ürün bazen ısınıyor ve insan acaba bu ısı normal mi diye tedirgin oluyor. ürünün bize teslim edildiği yere götürüyoruz bazı işlemlerden geçirip düzeltip veriyorlar. ama açıkcası daha az ısınan bir model olmasını beklerdim. fakat tüm kullanıcılardan aynı şikayeti duyuyorum. sanırım model böyle.
Artıları
– arada bir gelip durup dururken öpüyor filan insanın aklı çıkıyor, mutluluk hormonu doluyor her yanın
Buradan sonrasını adet edindiğim üzere maddeler halinde yazacağım.
– Ürün elimize 4 Aralık günü akşam 19 civarı ulaştı. Diğer kullanıcılardan duyduğuma göre bazı modellerde ses çıkışı biraz yüksek olabiliyormuş. Kucağımıza alır almaz bizim de bu şekilde bir durumla karşı karşıya olduğumuzu anladım. Aynı seri modellere göre bariz bir ses yüksekliği var. Ortalığı ayağa kaldırıyor ve henüz menüden ses kısmanın bir yöntemini bulamadık. 1 senedir de bu sorun devam ediyor. Bazen gecenin üçünde ortada makul bir neden yokken tiz ve yüksek bir sesle tüm apartmanı inletiyor.
– İlk 4 aylık süreçte ürünün yakın çevreyle etkileşimi biraz sorunlu. Anne diye tabir ettiğimiz ana kullanıcı bu süreçte, özellikle de kış ayının kasvetinin de eklenmesinden dolayı, bir nebze kayışı salabiliyor. Ecnebilerin Baby Blues diye adlandırdıkları ve güzel Türkçe’mize “hepinizden ve herşeyden nefret ediyorum ama aynı zamanda hepinizi ve herşeyi çok seviyorum” ya da “al bunu başımdan nolursun azıcık uyuyayım dedikten üç dakika sonra ben oğlumu özledim neden çocuğu benden kaçırıyorsun” diye çevrilebilecek durum nedeniyle ürüne adapte olmakta zorlanabiliyorsunuz. Ürün üreticisi bu durumun hormonal sistemde bir bug’dan kaynaklandığını ve en kısa zamanda bir patch çıkartacaklarını belirttiler. Bize bu patch üçüncü ayın ortalarına doğru geldi ve durum normale döndü. Lakin diğer bazı kullanıcılarda bu patchin sisteme gelmesinin uzun sürdüğü ve sıkıntı çıkarttığı belirtiliyor.
– Bu hormonal sistem ana kullanıcı olan anne üzerinde ürünle bir bağ kurmada çok etkili olurken doğuştan bu sistemin yüklenmediği yan kullanıcı babalarda ürüne alışma süreci biraz garip oluyor. Ürün ilk elinize ulaştığında “bu ne lan, napcam ben bunla” diyorsun. Balkonda sigara filan içerken “ne yaptım ben lan kendime” diyerek balkondan aşağıya atlamayı filan düşünüyorsun ama dediğim gibi bu bir süreç. Çok geçmeden alışıyorsun.
– Bunun dışında ürününde ortama alışması biraz zaman alıyor. Zaten bir teoriye göre normalde ürün üretim aşamasının 9. ayında ortaya çıkması evrimsel olarak kazara ayağa dikilmiş olarak kalça yapımızın bozulmasıyla alakalı. O nedenle bu sıpalar ilk 6 ay filan hala alfa sürüm gibi davranıyorlar. Ayrıca bu süre içerisinde ısırılacak kadar sağlam bir dış yüzeye sahip olmadıkları için zevkli de olmuyor. 6 aydan sonra hafiften ısırmaya başlıyorsun. Zevki o zaman çıkıyor ama 9. ay gibi bu sefer de onlar seni ısırmaya başlıyor. Hem de acımazsıca.
– Kesinlikle taşınabilirlik adına hiç uygun değiller. Kendi özel araçlarıyla taşıman gerekiyor. Arabaya ayrı, sokağa ayrı, evde ayrı. Sürekli özel bir yere koyman gerekiyor. Onun dışında öyle çantada filan taşınmıyor, mecburen kucağa alıyorsun ve gün geçtikçe ağırlaşıyorlar.
– Tatile ve uzun yola gitmeye uygun değil. Sarjı çabuk ve en olmadık zamanlarda bitiyor. İdeal çalışma ortamları dışında verimli çalışmıyorlar.
– Ürün genel olarak herkes tarafından bilindiğinden en ufak bir sıkıntıda herkes işin nasıl doğru yapılacağıyla ilgili bir fikir söylüyor ve cinlerin tepene çıkıyor.
– Dediğim gibi genel olarak bir şarj sıkıntısı var ve her model şarj aletiyle uyumlu değil. Ya annesi yardımcı olacak ya da onlara özel enerji kaynaklarıyla besleyeceksin. Sen ne yersen o da yer en azından bir süre için geçerli bir argüman değil.
– Vallah bunlar eğitimsiz oluyor.
Evet arkadaşlar, ilk bir yıllık kullanım sonrası aklımda kalanlar bunlar. Fiyat/Performans olarak şahane bir ürün değil yoruyor filan, fakat dedim ya o arada filan gelip durup dururken öpüp sırnaşması varya, peeeeeeeeeeehhh. İnsan hemen gaza gelip bunun bir tane de kız versiyonundan sipariş edesi geliyor. Eşşek sıpası ya 1 gün filan ayrı kalsam nasıl özlüyom, babanın sarı pipisi. Ağzını yerim ben onun ya.

benteo

Leave a Reply